БЕОГРАД, 18. МАРТА /СРНА/ – Удружење “100 посто ћирилица” из Чачка, чији је тамбурашки оркестар до сада снимио 23 пјесме о догађајима и истакнутим личностима из српске историје, данас је на каналу на “Јутјубу” објавило спот за своју најновију пјесму “Кошаре”, посвећену борцима који су бранили ту караулу на Косову и Метохији од 9. априла до 10. јуна 1999. године.
Текстописац и композитор Славен Стевелић изјавио је за Срну да су Срби као народ успавани и да се Удружење и на овај начин, кроз стих и музику, труди да их пробуди, да од заборава отме српске хероје и стратишта и тако утиче на дизање патриотске свијести. “Ми се трудимо да будемо будилник.
У нашем споту се као глумац појављује Иван Ранковић, који је био војник на Кошарама. Тада је имао само 20 година”, рекао је Стевелић. Он сматра да су Кошаре и херојски подвиг младих српских војника били у запећку. Стевелић је навео да причу о херојима и њиховом подвигу треба непрестано понављати како неко сутра не би рекао да је то само српски мит, као што, између осталог, покушавају да затру сјећање на геноцид над Србима у Независној Држави Хрватској /НДХ/, на страдање Срба у Подрињу деведесетих година прошлог вијека и као што, како је навео, српске хероје какав је генерал Ратко Младић представљају као злочинце. “Ми смо снимили спот `Српски ратник` о Младићу у ком се појављује генералов син Дарко Младић. `Успаванку из Јасеновца` слушају и видели су многи. На `Јутјубу` се тренутно налази 10 наших песама.
Остале за који нисмо урадили спот као што је песма `Божић у Братунцу`, склоњене су”, истакао је Стевелић и додао да ће настојати да и те пјесме уђу у високу продукцију. Стевелић, који је један од иницијатора потписивања петиције за доношење резолуције у Скупштини Србије о геноциду над Србима у НДХ, рекао је да је до данас скупљено 6.973 од 10.000 потписа, колико је законски потребно.
Он је додао да је “невероватна срамота што до сада нема најмање 100.000 потписа”, али да ће они који су у фебруару покренули иницијативу истрајати на започетом. “Видимо се 7. априла на Благовести пред Црквом Светог Марка у Београду. Потписиваћемо петицију и из престонице послати поруку да је време да се историјска неправда према монструозно убијеним у НДХ исправи”, поручио је Стевелић.